5/5 - (1 امتیاز)

شرکت اوتیس بزرگترین تولید کننده حمل و نقل عمودی، به ویژه آسانسور و پله برقی در جهان است.  شرکت آسانسور اوتیس در سال 1854 در یونکرز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا توسط الیشا اوتیس،  تاسیس شد. الیشا اوتیس همچنین مکانیسم ایمنی آسانسور را در صورت پاره شدن طناب بالابر اختراع کرده است.اوتیس زمانی به فکر این اختراع افتادکه تا بالابر بار در یک کارخانه محلی دچار سانحه شد که باعث زخمی شدن افراد استفاده کننده از آن شد.

از سال 1976 تا 2020، Otis یکی از زیرمجموعه های United Technologies Corporation بود، که در 3 آوریل 2020 منحل شد. شرکت اوتیس یک برج آزمایش آسانسور در بریستول، سی تی داد که حدود 28 طبقه است،یکی از صول این شرکت در درجه اول آزمایش سقوط آزاد را در آسانسورهای جدید و قدیمی خود است.

تاریخچه شرکت اوتیس

  • سر گذشت شرکت از سال 1853-1899

الیشا اوتیسOtis توسط  الیشا اوتیس [Elisha Otis] نیویورک، ایالات متحده آمریکا تاسیس شد، پس از اینکه او مکانیزم ویژه آسانسور ایمنی را در نمایشگاه کریستال پالاس در شهر نیویورک در سال 1853 به نمایش گذاشت شرکتش را تاسیس کرد. سه سال بعد یعنی تا پایان سال 1856، شرکت اوتیس بیش از 40 آسانسور از نوع مدل های باربری، فروخت. در سال 1857، اولین آسانسور مسافری جهان در E. V. Haughwuot & Company در نیویورک، نیویورک نصب شد. در سال 1861،  این شرکت ترمز ایمنی آسانسور Otis ثبت اختراع کرد. پس از مرگ الیشا اوتیس بر اثر دیفتری در سال 1861، این شرکت زیر نظر دو پسرش چارلز و نورتون به کار خود ادامه داد.که چالرز به عنوان رئیس شرکت اوتیس انتخاب  شد و نام شرکت  به “Otis Brothers Co” تغییر دادند.

ثبت اختراع ترمز ایمنی شرکت اوتیسدر سال 1868، Otis یک آسانسور مسافربری با بخار را توسعه داد و در سال 1870، این شرکت یک آسانسور هیدرولیک تحت فشار آب را معرفی کرد. در سال 1875، اوتیس پره آسانسور را اختراع کرد.  حال نوبت به گسترش شرکت رسید که در دهه 1880، اوتیس شعبه هایی را در لندن و پاریس تأسیس کرد و آسانسورهایی را در برج ایفل، متروی لندن، تونل بندر گلاسکو و غیره نصب کرد.  چندی طول نکشید   که اختراعات شرکت شروع شد، در سال 1889، Otis اولین آسانسور از اولین مدل آسانسور الکتریکی  را در ساختمان Demarest در نیویورک، نیویورک نصب کرد.در سال 1892، اوتیس اولین آسانسورها را با واحد چند ولتاژ (که قبلا وارد لئونارد نامیده می شد) نصب کرد، ک باعث شد کیفیت سواری نرم تری نسب به بقیه آسانسور ها  داشته باشند، سپس در سال 1894،Otis آسانسور اتوماتیک را اختراع کرد و در محل اقامت خانم E. I. Shepard نصب کرد. این اولین آسانسور خودکار (بدون اپراتور) با دکمه های فشاری ست که اختراع شده.

 

نمایش سیستم ایمنی آسانسور در کریستال پالاس نیویورک.

  •  سرگذشت شرکت  در سال های 1900-199

در سال 1895  بود که تکنولوژی پله برقی را توسعه داد و آن را در نمایشگاه پاریس در سال 1900 معرفی کرد، پس از آن نمایشگاه  طولی نکشید که  همان پله برقی در یک فروشگاه بزرگ در پیتسبورگ نصب شد. در سال 1898، شرکت اوتیس توسیعه و فعالیت زیادی در زمینه به آسانسور هیدرولیک آب با سرعت بالا کرد. همچنین نوع دیگری از پله برقی به نام پله برقی نوع cleat ساخت.  که این نوع زیاد  محبوب نبود و  فقط برای 20 سال تولید شد.

شرکت آسانسور Otis آسانسور کششی بدون دنده را در سال 1903 اختراع کردکه در ساختمان بیور در شهر  نصب شد. سپس  آسانسور کششی دنده ای را در سال 1908 اختراع کرد،که ویژگیش این بود که کابل چندین بار دور موتور پیچیده شد. سپس  شرکت آسانسور اوتیس آنرا ارتقا داد و در سال 1911 آسانسور کششی دنده ای به سبک مدرن را در سال 1911 اختراع کرد که کابل  کابل فقط روی موتور می رود. این فناوری هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در همان سال، Otis اولین آسانسور خود را در آلمان نصب کرد.

در سال 1915،  آنها آسانسور خود تراز کننده را اختراع کردند  که آن را Micro-Drive نامیدند. این آسانسور برای راحتی مسافران توقف های دقیقی را در فرودهای طبقاتی ایجاد می کند. این اولین بار برای پایگاه های ارتش ایالات متحده در زمان جنگ مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1921،  این شرکت اولین خدمات کامل تعمیر و نگهداری آسانسور خود را به صاحبان آسانسور Otis در اسپرینگفیلد، IL ارائه کرد.

در سال 1924، شرکت آسانسور اوتیس یک آسانسور نیمه اتوماتیک با سرعت بالا به نام SignalControl معرفی کرد. این آسانسور می تواند توقف های خودکار دقیقی را با دو برابر سرعت ممکن انجام دهد.که اولین بار در ساختمان استاندارد اویل در شهر نیویورک، نیویورک نصب شد. در همان سال،  آنها اولین درب اتوماتیک سبک مدرن خود را ساخت.

در سال 1925، سیستم کنترل جمعی را معرفی کرد، اولین سیستم آسانسور انتخابی-جمعی با “حافظه”، بنابراین نیاز به اپراتورهای آسانسور را از بین برد. این ممکن است اولین مدل آسانسور Otis با درب های تمام اتوماتیک باشد، اما اگر این سیستم همیشه از درب های اتوماتیک استفاده می کرد، تایید نشده است. آسانسور کنترل جمعی Otis برای اولین بار در بیمارستان سنت لوک در شیکاگو، IL نصب شد.

در سال 1931، یک آسانسور دو طبقه توسط شرکت آسانسور اوتیس معرفی شد. اولین مورد در ساختمان امپایر استیت در نیویورک، نیویورک نصب شد. احتمالاً در دهه 1930، شروع به استفاده از پله های فولادی برای پله برقی کرد.

لوگوی شرکت آسانسور اوتیس
لوگوی شرکت (1800-1920)
لوگوی شرکت اوتیس با شرکت  utc
لوگوی شرکت با لوگوی شرکت United Technologies Company (UTC).
لوگوی فعلی  تولید کننده آسانسور اوتیس
لوگوی کنونی
لوگوی استفاده شده در چین برای شرکت اوتیس
لوگوی فعلی شرکت
(2015-2020)

در سال 1948،  یک آسانسور تمام اتوماتیک با سرعت بالا به نام AUTOTRONIC Elevatoring معرفی کرد. و دیگر نیازی به اپراتورهای آسانسور در آسانسورهای جدید/بازسازی شده  نبود، کابین آسانسورها به صورت خودکار و الکترونیکی به صورت هماهنگ کار می کردند. اولین نصب این آسانسور در ساختمان شرکت پالایش آتلانتیک در دالاس، تگزاس در سال 1950 تکمیل شد که از آن زمان تخریب شد. در 7 ژوئیه 1976، پس از یک تصاحب خصمانه، شرکت آسانسور اوتیس به یک شرکت تابع از United Technologies Corp تبدیل شد.

در سال 1979، این شرکت  Otis Elevonic 101 را معرفی کرد، سیستمی  مبتنی بر ریزپردازنده است که  برای ساختمان‌های بلند طراحی شده است. در سال 1981، شرکت آسانسور Otis آسانسور Otis Elevonic 401 را معرفی کرد که مجهز به گفتار خودکار، نمایش اطلاعات و ویژگی های امنیتی بود.که از وسایل سری  اوتیس یک استفاده کرد.

در سال 1983، یک سرویس دیسپاچینگ کامپیوتری به نام OTISLINE را معرفی کرد. این سرویس 24 ساعته کار می کند و برای مکانیک آسانسور  این شرکت طراحی شده است. در ابتدا، این سرویس فقط در آمریکای شمالی در دسترس بود، اما بعداً در فرانسه در سال 1984 و چین در سال 2000 معرفی شد.

در سال 1988،  سیستم نظارت از راه دور آسانسور (REM) را معرفی کرد که یک سیستم تشخیصی برای بررسی و نظارت بر عملکرد آسانسور از مکان های دور است. در سال 1995، این سیستم با معرفی REM III به 8 کشور از 18 کشور گسترش یافت.

در سال 1982، ، Evans Lifts of Leicester و در سال 1997، قدیمی‌ترین شرکت آسانسور (بالابر) بریتانیا  یعنی Express Lift Co. Ltd. Northampton را خریداری کرد. مدت کوتاهی پس از خرید اکسپرس، هر دو شرکت ایوانر و اکسپرس با هم ادغام شدند و “اکسپرس ایوانز” را تشکیل دادند که متعلق به اوتیس بود.

  • تاریخچه شرکت اوتیس از سال 2000 تا حال

در سال 2000، شرکت گفته شده محصول آسانسور بدون ماشین خود به نام Gen2 را معرفی کرد که جایگزین کابل های فولادی معمولی با تسمه های فولادی با روکش پلی یورتان تخت می شود. همچنین دارای یک ماشین بدون دنده کوچکتر و کم مصرف است. آسانسور Gen2 در سال 2003 به بازار آمریکای شمالی و ژاپن معرفی شد.

اوتیس در سال 2005 سیستم اعزام مقصد خود را با نام “قطب نما” معرفی کرد که مشابه آسانسورهای شیندلر میکونیک 10 است. در سال 2013،  نسل جدید سیستم  را با نام CompassPlus و در سال 2019 نسخه جدیدتری به نام Compass 360 را معرفی کرد. در سال 2013،  یک آسانسور خانگی جدید Gen2 Switch را راه اندازی کرد که نیاز به برق سه فاز را از بین می برد،  که از انرژی خورشیدی است و از فناوری باتری برای ادامه کار در هنگام قطع برق استفاده می کند.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *