5/5 - (2 امتیاز)

انواع آسانسور در سال 2021، بررسی دقیق هر کدام

انواع آسانسور به آسانسور مسافری ، آسانسور دمبله ، بالابر حمل کلا ، آسانسور شیب دار ، بالا بر ویچر ، آسانسور مسکونی تقسیم میشود. اولین آسانسور الکتریکی توسط مخترع آلمانی Wener Von Siemens در سال 1880 ساخته شد، سپس هفت سال بعد در سال 1887 یک آسانسور الکتریکی با درب های اتوماتیک که می توانست چاه آسانسور را ببندد اختراع شد.در پی این اختراعات و گسترش در طول زمان تفکر تقسیم‌بندی آسانسور ایجاد شد، چراکه این طبقه‌بندی آسانسورها باعث می‌شود که مباحث منظم‌تر و اصولی‌تر برای مهندسین آسانسور، تعمیرکاران و آسانسور دانشجویان این رشته تدریس شود.

آسانسور مسکونی چیست؟

آسانسورهای مسکونی یا آسانسورهای خانگی نوعی از انواع آسانسور هستند که برای ساختمانهای مسکونی خصوصی یا ساختمان های تجاری کوچک طراحی شده اند

بررسی کلی آسانسور خانگی

آسانسور مسکونی نوعی از انواع آسانسور است

سانسورهای مسکونی به اندازه آسانسورهای تجاری پیچیده یا گران نیستند. آنها معمولاً کوچک اند، و ظرفیت 2تا 4 نفر دارند که 2 تا 5 طبقه را ارائه می دهند. آنها ممکن است ، به در خواست خریدار دارای ویژگی های و طراحی منحصر به فرد باشند و شاید و برای اثاثیه منزل باشند. دو نوع درب فرود در آسانسورهای مسکونی استفاده می شود. درهای دستی و درهای کشویی فلزی که معمولاً از نوع بازشوی مرکزی دو سرعته می باشند . آساسنور های مسکونی نسبت به طرح‌ های تجاری با دوره‌های نگهداری کوتاه‌تر استحکام کمتری دارند ، اما سیستم‌های ایمنی مانند قفل درهای دسترسی شفت، مهارکننده‌های سقوط و تلفن‌های اضطراری همچنان باید در صورت خرابی وجود داشته باشند.وسایل آسانسور در آسانسورهای مسکونی نسبتاً ساده است. پانل دکمه تماس فقط یک دکمه تماس دارد و گاهی اوقات دارای نشانگر موقعیت طبقه است. پنل عملیاتی این آسانسور ها فقط شامل دکمه‌های کف، کنترل‌ های درب، دکمه هشدار و یک نشانگر کوچک موقعیت کف است. برخی از آسانسورها دکمه بسته شدن درب ندارند.

سیتم داریور های آسانسور خانگی به دو دسته تقسیم میشود.

سیستم کششی

بسیاری از انواع آسانسور های مسکونی ، امروزه از درایوهای کششی ،یا از نوع داریو های مدل پایین تر یا اتاق ماشین استفاده می کنند. درایوهای مدل پایین تر دارای موتورهای استوانه ایی شکل سیم پیچی که روی چاله آسانسور سوار می باشد، همچنین از وزنه تعادل استفاده نمی کنند.

سیستم هیدرولیک

آسانسورهای مسکونی از هیدرولیک مدرن برای ایجاد یک سواری نرم و آرام استفاده می کنند. این نوع از انواع آسانسور ها حداقل فضا را اشغال می کنند.از ویژگی های سیستم‌های هیدرولیک اینن است که،بی‌صدا هستند و تقریباً صدایی به اندازه یک یخچال معمولی که در منزل استفاده میشود را تولید می‌کنند . آسانسورهای هیدرولیک مسکونی بسیار نادر هستند.

شرکت ها تولید کنند آسانسور مسکونی

لیست زیر اسم شرکت های تولید کننده آسانسور هست، که آسانسور مسکونی تولید میکنندالبته برخی از این تولید کنندگان زیرمجموعه شرکت های تولید کننده آسانسور مسافربری هستند.

 • Aritco Lift
 • Acme
 • BNF
 • Cibes Lift
 • Canada Home Elevator
 • Garaventa
 • GFC
 • Guangri
 • Hitachi Elevator
 • IGV
 • Kalea Lifts
 • Mitsubishi Electric

آسانسور دو طبقه

اولین آسانسور دوطبقه جهان در سال 1931 توسط Otis در ساختمان امپایر استیت نصب شد. آسانسور دو طبقه از دو کابین متصل به هم تشکیل شده است. به عنوان مثال، یک کابین در طبقات زوج و دیگری در طبقات فرد توقف می کند. که بسته به مقصد مسافران دارد. آسانسورهای دوطبقه با نصب یک کابین بر روی کابین دیگر باعث صرفه جویی در زمان و فضا در ساختمان های می شوند.

تاریخچه استفاده و نصب انواع آسانسور های دو کابینه

 • استرالیا
توضیحاتسال نصبسازندهمحل نام ساختمان
اولین آسانسور
دوکابین استرالیا
1978شرکت اوتیسسیدنی استرالیا201 خیابان
الیزابت
باز سازی شده
توسط شرکت اوتیس
1981شرکت
EPL KONE
سیدنی استرالیابرج سیدنی
 • اروپا
توضیحات سال نصبسازندهمحل نام ساختمان
1889اوتیسپاریسبرج ایفل
2011شیندلرلندنبرج هرون
2009؟لندنبرج برودگیت
1988؟مادریدتوره پیکاسو
2003؟تیتیری،
فنلاند
آزمایشگاه
Kone High Rise

آسانسور مسافر بری

آسانسورهای مسافربری انواع آسانسور هایی اند،که در ساختمان‌هایی با حداکثر هشت طبقه یا کمتر نصب می شوند. این آسانسور ها می‌توانند تا 200 فوت در دقیقه (1.0 متر بر ثانیه) هیدرولیک و تا 500 فوت در دقیقه کشش داشته باشند. در ساختمان های تا ده طبقه، آسانسورهای کششی و بدون دنده احتمالاً تا 500 فوت در دقیقه (2.5 متر بر ثانیه) سرعت دارند و در بالای ده طبقه، سرعت از 500 فوت در دقیقه (2.5 متر بر ثانیه) تا 2000 شروع می شود. . این نوع آسانسور ها دارای سیستم هیدرولیک یا کششی اند و این مدل نسبت به بقیه آسانسور ها در ابعاد و ظرفیت ها بیشتر در دسترس هستند، آسانسور های مسافر بری ویژگی های منحصر به فردی نیز مانند موسیقی تلویزیون و… دارند.

آسانسورهای مسافربری

انواع آسانسور مسافر بری

شامل آساسنور تخت خواب بر ، آسانسور شیشه ای ، آسانسور خدماتی یا سرویس دهنده میشود. کاربرد های هر از انواع آسانسورهای مسافر بری مختص با عملکرد آنها توسعه یافته.

آسانسور تخت خواب بر

آسانسورهای تخت خواب در مراکز درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند، و عمق بیشتری نسب به آسانسورهای مسافربری دارند، بیمارستان‌های می‌توانند آسانسور تختخواب بر جدا از آسانسورم مسافربری داشته باشند، که در این صورت این نوع آسانسور فقط برای بیماران قابل‌استفاده است.‌

آسانسورهای تخت در ظرفیت‌های ۷۵۰ کیلوگرم و 1000 کیلوگرم موجود می‌باشند سرعت اکثر آسانسورهای تخت کمی کمتر از آسانسورهای مسافربری است تا بیماران هنگام سوار شدن احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

آسانسور سرویس

آسانسورهای خدماتی معمولاً توسط کارکنان ساختمان به‌جای افراد دیگر استفاده می‌شود.، این نوع آسانسور ها توانایی حمل کالا را دارند. سرعت آسانسورهای خدماتی کمتر از آسانسورهای مسافربری هستند. ابعاد آسانسورهای خدماتی می‌تواند یکسان یا بزرگ‌تر از آسانسورهای مسافربری باشند،اامابه بزرگی آسانسورهای باربری نیستند.

آسانسور شیشه ایی

آسانسور شیشیه ایی

بیرون بودن کابین آسانسور شیشه ای باعث می‌شود که مالکان، معماران و سازندگان بتوانند با از بین بردن راهروها در فضای ساختمان صرفه‌جویی کنند. همچنین دیوارهای شیشه‌ای کابین این نوع آسانسور به مسافران این امکان را می‌دهد که در حین سفر، منظره شهر یا آتریوم ساختمان را مشاهده کنند.
آسانسور های حمل غذا

آسانسور Dumbwaiters  انواع آسانسورهای باربری کوچکی هستند،که برای حمل اجسام به جای افراد کاربرد دارند.آسانسور های حمل غدا در ساختارهای مدرن،از جمله ساختمان‌های تجاری، عمومی و خصوصی یافت می‌شوند،که غالبا بین چندین طبقه   رفت آمد دارند. اگر چه این نوع از آسانسور ها در  رستوران ها، مدارس، بیمارستان ها، کتابخانه ها، خانه های سالمندان یا در خانه های شخصی نصب می شوند، ولی در نهایت مقصد آنها آشپزخانه است.

اکثر آسانسورهای حمل غذا دارای وسایل خارجی هستند، این وسایل عبارت انداز: دکمه‌های مقصد، نشانگر موقعیت طبقه و تلفن داخلی یا تلفن معمولی.درهای این نوع از آسانسورها به‌صورت دستی‌اند.قبل از اختراع موتور الکتریکی این آسانسورها  با استفاده از قرقره  و طناب به‌صورت دستی هدایت می‌شدند.

اولین آسانسور حمل غذا توسط جورج دبلیو کانن، مخترع نیویورکی اختراع شد که به‌صورت مکانیکی کار می‌کرد. در 6 ژانویه 1883 یک سیستم ترمز برای نوع آسانسور اختراع کرد. بعد از مدتی کانن در 17 فوریه سال 1887 ماشین ترمز مکانیکی ثبت اختراع کرد، در مورداستفاده از این آسانسور می‌توان تومان جفرسون رئیس‌جمهور آمریکا را نام برد که در خانه کوهستانی خود از این نوع آسانسور برای حمل غذا استفاده می‌کرد.

آسانسور های شیب دار

انواع آسانسور : نوع آسانسور شیب دار

آسانسور شیب دار یک آسانسور کششی است که در زاویه حرکت می کند یعنی به طور عمودی به سمت بالا یا پایین حرکت نمی کند. بسیاری از علاقه مندان به آسانسور به اشتباه آنها را “Inclinator” می نامند.در حالی که این اصطلاح صحیح نیست، Inclinator نام یک شرکت آسانسور است.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *